Jaké si vybrat lešení?


Lešení je při stavbě rozličných budov nebo jejich oprav naprosto nezbytnou pomůckou, kterou nelze ničím nahradit. Vysokozdvižné plošiny jsou vhodné pouze na úpravy menšího rázu, nikoliv však na stavbu nebo opravy většího charakteru. Je otázkou, zdali byste si ho měli pořídit natrvalo, nebo si ho pouze pronajmout na určitou dobu. Odpověď je velice jednoduchá. Hodláte-li používat lešení často, určitě si ho raději pořiďte. S pronájmem se totiž vážou mnohá úskalí, které mohou v konečném důsledku vést ke zdržení stavebních prací. V případě, že lešení potřebujete pouze jednorázově, je zbytečné si ho za těžké peníze kupovat. I pronájem bývá obvykle poměrně drahý, ale koupě je daleko vyšší investice, kterou je potřeba si důkladně promyslet.
stavební dělníci

Materiál

Co se týče materiálu, tam je to velice jednoduché. Naprostá většina stavařů používá buďto lešení z ocelových nebo hliníkových součástí. Ocelové typy jsou daleko těžší, ale na druhou stranu i robustnější a stabilnější. Hliníkové lešení je lehké, snadno se montuje a přepravuje. Zcela ojediněle se používá lešení ze dřevěných částí, ale to už je dnes spíše rarita. Dřevo se však běžně používá i v případě novějších typů lešení, ovšem pouze k podložení. V mnoha částech Asie se používá jako základ konstrukce bambus, který je odolný jak proti mechanickému poškození, tak i proti vodě. V našich zeměpisných šířkách ale tento typ lešení seženete jen velmi těžko.
stavba lešení
Ať už si vyberte jakýkoliv druh lešení, je důležité, aby bylo, pokud možno co nejstabilnější. To znamená, že by mělo vydržet stát normálně v běžných podmínkách, tak i při větší zátěži, kterou obvykle představuje silný vítr. Samozřejmostí je i dodržování bezpečnosti práce. Bez přilby na lešení určitě ani nelezte. Vhodné je také opatřit celou konstrukci bezpečnostním prvkem ve formě záchranné sítě a zábradlí.