Jak silnou žárovku klasického tvaru máme koupit

Kolik světla vlastně potřebujeme

Výrobci světelných zdrojů jsou povinni každou žárovku, výbojku, zářivku, panel atd. opatřit štítkem, kde se udává jak příkon, tak i světelný tok. Přichází totiž nová doba, časy, kdy platil jen zavedený příkon jako hodnota směrodatná pro pořizování žárovek, jsou dávno pryč. Ano, byli jsme zvyklí, že s pětadvacítkou vystačíme pro lampičku na nočním stolku a že pětasedmdesátka pohodlně osvítí celý pokoj centrálním svítidlem.

žárovky

Dnes se však světelný tok udávaný v lumenech považuje za směrodatný, je to dáno tím, že výkon většiny současných světelných zdrojů https://www.lightpark.cz/zarovky-klasicky-tvar/ je na mnohem vyšší kvalitativní úrovni, než byly vláknové žárovky. Dnes vám kupříkladu 13 wattová žárovka stačí pokrýt osvitem plochu, kterou byste potřebovali u té zmiňované pětasedmdesátky.
Na krabičkách a plastových obalech světelných zdrojů se tedy píše i tento údaj, kolik lumenů tedy vlastně potřebujeme, abychom svítili dostatečně a nemžourali, nebo naopak nebyli nepříjemně oslněni?

žárovka

  • 120 – 250 lumen – tento údaj postačí pouze pro dekorační prvky, taková světla se používají v muzeích a galeriích, v regálech s vystaveným zbožím apod.
  • 250 – 400 lumen – dostačující osvit pro lampičky na nočních stolcích, nebo jako orientační světlo na některých chodbách, které nejsou vybaveny schodištěm a nebezpečnými terénními přechody.
  • 400 – 800 lumen – s tímto si vystačíte u všech „bodovek“ a svítidel schodišť, chodeb, toalet, centrálních svítidel malých místností, např. dětských pokojů a ložnic.
  • 800 – 900 lumen – ideální volba pro centrální osvětlení velkých místností – obývacích pokojů, kuchyní, pracoven, vstupních hal, ale i koupelen, kde je zapotřebí více světla pro provádění důkladné hygieny.
  • Více než 900 lumen – takto by měla být osazena svítidla na pracovištích, která jsou náročná na množství světla.

Related Posts