Elektrická, nebo benzínová motorová pila?

Elektrická pila je určena pro řezání spíše menšího množství dřeva a navíc průměr kmene by měl mít maximálně 50 cm. Takovou pilu pořídíte buď o výkonu 1800 W s motorem umístěným na boku, nebo robustnější verzi o výkonu 2000 W, kde je motor situován podél lišty. Elektrické pily se obecně vyrábí se třemi délkami řezacích lišt: 30 cm, 35 cm a 40 cm.
motorová pila na pařezu

Podle čeho vybrat vhodnou elektrickou pilu?

Pro zpracování dřeva do krbu nebo krbových kamen v podstatě postačí lišta dlouhá 30 cm. Čtyřiceti centimetrová lišta se tak často neprodává, navíc platí pravidlo, že čím delší lišta, tím namáhavější je práce s pilou a také vzrůstá nebezpečí úrazu. Pokud nezpracováváte velké objemy dřeva, např. pro topnou sezónu na celý rok, elektrická motorová pila o délce lišty do 35 cm Vám bude stačit. Je levnější než benzínová, méně hlučná, bezúdržbová, méně se zahřívá a neprodukuje žádné zplodiny. Výměnu a napínání řetězu elektrické pily zvládnete svépomocí.
motorová pila dvoumužná

Benzínová motorová pila pro dům zahradu, farmářská, nebo profi?

O pořízení benzínové pily uvažujte v případě, že budete řezat pravidelně větší množství dřeva. Pokud máte možnost vytápět dřevem rodinný dům a dovezou-li Vám dřevo delších rozměrů za výhodnou cenu, taková pila je přímo pro Vás. Dřevo s ní snadno naporcujete na menší kusy, benzínové pily mají obecně větší výkon, než elektrické, mají delší lišty a hlavně nemusíte dávat pozor na přívodní kabel.
Pro řezání palivového dřeva do krbu postačí tzv. benzínová pila pro dům a zahradu. Některé pily této kategorie mají dokonce i beznástrojovou výměnu řetězu.
Pro řezání větších průměrů dřeva a ve značném objemu jsou určeny tzv. poloprofesionální farmářské pily. Zvládnou hravě lesní dřevo o průměru i přes 50 cm a dosahují výkonu až 3 kW. Snadno se ovládají, ovšem jsou také robustnější. Některé farmářské pily pořídíte i s vyhřívanou rukojetí.
Profesionální pilypatří do rukou odborníkům, jsou vyrobeny pro speciální požadavky každodenní tvrdé práce při těžbě dřeva. Tomu také odpovídá jejich výkon od 2,6 do 4,6 kW, musí mít dokonalé odpružení a splňovat extrémní odolnost. Pochopitelně je jejich cena úměrná kvalitě a vlastnostem takového výrobku.