X každodenních maličkostí, které vám ušetří peníze

Žít úsporný život, mít dostatek peněz, šetřit. Tyto pomyslné rady se na nás sypou ze všech stran. Jak ale zorganizovat vlastní život natolik, aby nás nemusela děsit koupě nového oblečení a na konci měsíce jsme nežili o suchých rohlících?
euro mince.jpg

Peníze bokem

Existuje mnoho způsobů, jak naspořit menší obnosy, ale tento je jeden z nejsnazších. Na konci každého dne, příp. týdne, pokud utrácíte méně; vysypte z peněženky mince menší než 20,- Kč. Založte si krabičku, pokladničku nebo prasátko, kam budete uspořené mince ukládat.
Tímto způsobem uspoříte i vyšší částky a zároveň na svém rozpočtu vůbec nic nepoznáte.
prasátko na šetření.jpg

Šetřete na jídle

Šetřit na jídle vůbec nemusí znamenat jíst menší porce a kupovat nekvalitní suroviny – mnohdy je tomu právě naopak! Jak na to?
·         Kupujte rodinná balení. Ta jsou totiž obvykle mnohem výhodnější než běžná a vydrží vám déle. Nakoupíte tedy větší množství kvalitní potraviny za nižší cenu.
·         Vařte doma a používejte mrazák. Domácí jídlo nestojí tolik jako předpřipravované nebo hotové, a navíc si můžete sami určit, zda bude zdravé, či nezdravé. Pokud ho uvaříte víc, dejte část do mrazáku a budete tak mít navařeno i na další dny.
·         Nakupujte sezónně. Sezonní potraviny z trhů, ale i běžných supermarketů, jsou čerstvé, kvalitní a levné. Tedy alespoň levnější než v průběhu roku. Opět je můžete zamrazit a ušetřit tak například za drahou zeleninu kupovanou v lednu.
růst úspor.jpg

Nakupujte s rozumem

Také si před výplatou sypete popel na hlavu a vyčítáte si, že jste tolik utráceli za zbytečnosti? Tak pro vás je těchto několik tipů:
·         Nákupní seznam. Pište si ho pokaždé, a hlavně se jej vždy držte. Největší chybou při nakupování je, když nakupujeme neplánovaně a bez rozmyslu.
·         Pravidlo třiceti dní. Toto pravidlo využívejte hlavně u větších investic, ale například i u oblečení nebo kosmetiky. Pokud se vám v obchodě nějaká věc zalíbí, vyčkejte třicet dní. Produkt si pořiďte pouze v případě, že se vám i po takové době bude zdát koupě rozumná.
·         Nakupování není koníček. Nechoďte nakupovat jen proto, že nemáte co dělat. Nakupujte pouze v případech, kdy to opravdu potřebujete. Volný čas tedy raději stravte na procházce v parku nebo v knihovně, tam utrácení zbytečných obnosů nehrozí.