Podle čeho se určuje u plemene akita cena

Pokud si chceme koupit psa, pak je bezpochyby jednou z nejdůležitějších otázek plemeno. To platí zejména v případě, že jej chceme použít k nějakém konkrétnímu účelu. Rozhodně pak není dobré řídit se v tomto ohledu módními trendy. Je sice jasné, že některá plemena budou populárnější než jiná, avšak na to bychom neměli brát při výběru příliš velký ohled.

Jedním z těch, jejichž hvězda v poslední době stoupá, je i Akita-inu. Jedná se o japonského psa špicovitého typu s tvrdší, poměrně nezávislou povahou. To je také důvod, proč se příliš nehodí do rodin s malými dětmi. Naopak je výborný společník pro starší lidi, kteří si umí získat přirozený respekt.

Problémem je ovšem u plemene akita cena za štěně – ta může být skutečně vysoká. To může některé lidi poněkud naštvat. Proč lze některé plemeno sehnat poměrně levně, zatímco jiné je považováno za předražené? Pojďme si to ukázat právě na akitě.

štěně akity

V první řadě je to samozřejmě uchovnění. To je podmíněno absolvováním určitého počtu výstav, aby bylo dokázáno, že skutečně svému plemeni typově odpovídá, a také testy na různá genetická onemocnění, kterými je plemeno zatíženo, zejména dysplazií kyčelních kloubů. To vše samozřejmě něco stojí.

Dále je to pak jízda za případným „ženichem“. Pokud se jedná o kvalitní krytí, může pobývat dokonce i v zahraničí. A vzhledem k současným cenám pohonných hmot je jasné, že se nebude jednat o nejlevnější položku, zvláště pokud se bude jednat o výstavně či pracovně úspěšné zvíře.

dospělá akita

Pak je tu samozřejmě péče o březí a kojící fenu, která potřebuje v pozdní fázi březosti a během kojení zvýšení přísun potravy, nehledě na pravidelné veterinární kontroly, zda je vše tak, jak má být. A to vše se také v součtu pěkně prodraží.

Po porodu štěňat je pak nutná jejich registrace v plemenné knize a podání žádosti o vydání průkazů původu. Ani to samozřejmě není zadarmo, přičemž se platí za každé jednotlivé štěně. Není tedy divu, že částka, kterou za ně chovatelé pak požadují, je tak velká.

Related Posts