Musíme se bát sacharidů?

Keto dieta, low carb a podobné stravovací styly. Ty všechny těm, kteří je dodržují doporučují radikálně omezit přísun sacharidů. Mají za to, že sacharidy jsou ti, díky kterým budete nabírat na hmotnosti.

Je to ale pravda? Skutečně budete hubnout jen tím, že vyřadíte sacharidy?

Je možné, že takovým stravováním skutečně zhubnete. Ale většinou je to důsledek toho, že po vyřazení sacharidů dochází u vás ke kalorickému deficitu. Tedy že přijmete méně kalorií, než vydáte. Pokud se toto děje, vaše váha ubývá. Pokud to bude naopak, bude vaše hmotnost stoupat.

rýže

Někomu může toto stravování vyhovovat, ovšem pokud se takto budete stravovat jen pár týdnů a poté najedete na běžnou stravu, nastává velké riziko jojo efektu. A dovedete si představit, že už si do konce života budete odpírat sacharidy?

Nebylo by tedy lepší být v kalorickém deficitu, a přesto přijímat sacharidy? Tyto dvě věci se totiž nevylučují.

Důležité je, aby se vaše tělo udržovalo v kalorickém deficitu po dobu, co budete chtít hubnout. K tomu vám pomůžou různé aplikace, které vám vypočítají váš doporučený příjem. Pro přesnější výsledek navštivte výživovou poradnu či sportovní centrum, kde bývají k dispozici chytré váhy. Ty vám vypočítají váš bazální metabolismus a procento tuku v těle, od kterého se pak bude odvíjet váš příjem.

Pokud jde o sacharidy, přijímejte raději ty komplexní, které vám předají více živin a zasytí vás na další dobu. Tady patří celozrnné pečivo, celozrnné a semolinové těstoviny, rýže, brambory. Nebojte se ale ani ovoce. I když se jedná o rychlé cukry, tak obsahují vysoký poměr živin, vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. A navíc si s ním můžete snížit chutě na sladké.

těstoviny

Sacharidy pro vás nejsou zlem. Dokazuje to i to, že mnoho sportovců, například v kulturistice, během přípravy na závody drží sacharidovou dietu. Pokud chcete zhubnout, raději zvolte vyvážený příjem komplexních sacharidů a zdravých tuků, doplněné o poctivou porci bílkovin. Nezapomínejte ani na zeleninu, z které rovněž čerpáte vitamíny, minerály a velmi potřebnou vlákninu.

Related Posts