Dovolená v obytném voze

Dovolená v obytném voze

Dovolená v obytném voze se stává stále populárnější nejen pro větší pocit nezávislosti a svobody při cestování, ale i vzhledem k pandemické krizi. Pokud si chcete vyzkoušet cestování v obytném voze bez předchozích zkušeností, tak je dobré oslovit některou z půjčoven a včas si zajistit volný termín. Toto plánování odpadá v momentě, kdy máte svůj vlastní karavan. To můžete vyrazit kdykoliv vás to napadne a časově se to hodí. Přesto je dobré se před koupí camperu s nimi trochu seznámit. Vzhledem k vysoké pořizovací ceně a dalším specifikům kolem. Jako začátečník můžete nejen v obytném prostoru mnohé poškodit, ale ani nebudete umět využít veškerého komfortu, který vám zařízený vůz dovede poskytnout. Bez pomoci a rad zkušenějšího karavanisty, nebo zaměstnanců půjčovny můžete v autě cokoliv zničit, což vás bude stát nemalé peníze.

camping-5099382_1920

Pokud si v průběhu času půjčíte více typů camperů, tak si uděláte jasno o tom, který typ a uspořádání vám nejlépe vyhovuje. Odpověď na tuto otázku vám často nedá jen krátká návštěva vozu na veletrhu, nebo v prostorách prodejce. Lépe jasno si uděláte až při používání různých typů vozů. Někomu vyhovuje kompaktnější vestavba, kdy dá přednost rychlejší mobilitě na úkor prostoru. Rodina si často vybere alkovnu. Jiný dá přednost polointegrálu, nebo integrovanému vozu. Každý typ a vnitřní uspořádání má své výhody a nevýhody a proto je na každém, v čem je ochotný ustoupit a co je pro něho důležité. Dovolenou v obytném voze můžete strávit v kempech nebo mimo na divoko. Ti, co dávají přednost kempům, se obvykle zdrží více dní na jednom stanovišti a jde jen o přesun z domova na jedno konkrétní místo. Pro ty může být výhodná varianta karavan nebo přívěs a ne obytné auto. Přijedou do kempu a tam odpojí karavan od vozu a dělají výlety po okolí. Výhodou je nižší pořizovací cena a často větší ubytovací prostor. Obytný vůz je vhodnější na častější přejezdy. Ať už od kempu do kempu, nebo na divoko. Majitelé obytných vozů častěji cestují z místa na místo a za dovolenou projedou třeba celou Itálii. Tato forma cestování je pohodlnější v obytném voze než v přívěsu.     

automobile-3647302_1920

Pokud již máte zkušenosti, můžete je využít i při dovolené mimo kontinent. Poznávací rodinná dovolená například v USA vyjde finančně mnohem výhodněji  při důkladné přípravě v obytném voze, než když zvolíte jakýkoliv jiný způsob. Půjčením obytného vozu v USA, které vás nepřijde o moc víc, než půjčení většího osobního vozu, získáte nejen dopravní prostředek po zemi, ale i ubytování za jednu cenu. Dovolená po národních parcích v USA v osobním voze představuje každodenní starost, kde a jak si zajistit ubytovaní. Zvláště v sezoně bývají hotely a penziony v turisticky atraktivních lokalitách obsazené. Při poznávací cestě se každý den musíte stěhovat z pokoje do pokoje a s předstihem ho hledat. Platíte za pronajatý vůz a ubytování. V obytném voze většina těchto starostí odpadá. Svůj pokoj si vezete neustále sebou a je jen na vás, kde se chcete zdržet déle a kde ne. Ubytování neřešíte, místo kde zaparkovat vždy najdete. Ať už v kempu, nebo mimo na divoko. Finanční úspora za ubytování při měsíční cestě s rodinou po USA je již znát.